Manuel Terapi ile Fıtık Tedavisi

Fizyoterapist Erkan KÜRNE
15 Aralık 2019

Manuel terapi; son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz verimli ve etkin bir yöntem olmakla beraber tarihi antik  çağlara dayanmaktadır.  İbni Sina’nın tıp kitaplarında da  manuel terapiye yer verilmiştir. Günümüzde uygulanan modern manuel terapinin temelleri ise 1982’de Andrew Still ile birlikte kurmuş olduğu okullarda  atılmıştır. 

manuel terapi
manuel terapi

Manuel Terapi Nedir

Manuel terapi; bel fıtığı, boyun fıtığı gibi kas iskelet sistemini ilgilendiren birçok hastalıkta çeşitli nedenlerle bu bölgelerdeki eklemlerde ve omurgada oluşmuş hareket kısıtlılığını çözmek, ağrı ve fonksiyon kayıplarını azaltmak  için  uygulanan çeşitli manevra ve hareket tekniklerinden oluşan uygulamalardır. Manuel terapi, herhangi bir cihaz kullanmadan sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapide, kas spazmı ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için  manipülasyon ve mobilizasyon teknikleri uygulanır. 

Manuel terapiye başlamadan önce hastanın tüm vücudu biyomekaniksel olarak değerlendirilir. Bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar değerlendirilirken   hastanın bel fıtığı ve boyun fıtığı  oluşmasına ve bel  ve boyun bölgesinde sürekli kasılma  olmasına sebep olan mekanik problemler tespit edilerek bu yönde manuel terapi yapılır ve egzersizlerle desteklenir. Probleme direk müdahale edildiğinde çok kısa zamanda   iyileşme imkanı sunar. Manuel terapi, bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarda omurların arasındaki  diskin sinire yaptığı  basıyı  ortadan kaldırmayı amaçlayan, Almanların “Kansız Cerrahi” diye tabir ettikleri bir yöntemdir. 

Manuel terapi kimlere uygulanır

Bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, sakroilyak eklem disfonksiyonu, sırt ağrısı, omuz, kalça, diz, dirsek vb. birçok konuda manuel terapi etkili ve güvenli olarak uygulanır.

Manuel terapinin avantajları

  • İyileşme süreci çok hızlıdır. Tedavi süresi diğer tekniklere göre daha kısadır ve başarı oranı diğer tekniklerden daha fazladır. 
  • İlk seanstan itibaren oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Ağrı ve kas spazmı azalırken hareket yeteneği büyük oranda artar.
  • Hasarlı bölge direkt olarak elle tedavi edilir ve herhangi bir şekilde cihaz ve makine kullanılmaz. 
  • En önemli avantajlarından birisi de hiçbir yan etkisinin bulunmamasıdır. 

Manuel terapi, ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşarak bilinir ve güvenilir yöntemler ve teknik uygulamalar arasında yer almaya başlamıştır. Günümüzde insan vücudunun biyomekanizmasını ve fizyolojisini iyi bilen ve manuel terapi üzerine eğitimler ve kurslar almış fizyoterapistler tarafından güvenle uygulanmaktadır. Kayseri ve çevresinde bu makaleyi okuyorsanız Manuel Terapi uygulayacak profesyonel bir fizyoterapist arıyorsanız Fizyo Kayseri Sağlıklı yaşam merkezinde hizmet veren Erkan Kürne‘yi tercih edebilirsiniz.

2019

Fizyo Kayseri, Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı, Fibromiyalji hastalarına bakmaktadır. GTOS terapi ve Manuel terapi yöntemlerini uygulamaktadır. Tüm Hakları Saklıdır. ® 2019