Kulunç – Fibrozit Ağrısı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fizyoterapist Erkan KÜRNE
26 Kasım 2019

Halk dilinde yel girmesi, kulunç girmesi ve damar damar üstüne binmesi olarak bilinen kulunç ağrıları özellikle boyun, omuz başları ve iki kürek kemiği arasında gerilim sonucu kasılmış olan  kasların gevşememesi olarak tanımlanır.

Kulunç (Fibrozit) Nedir?

Kulunç, omuzlarımızı hareket ettirdiğimizde katur kutur sesler çıkaran, bu bölgeye dokunulduğunda aşırı ağrı hissedilen, tetik noktaları olan bir rahatsızlıktır. Fibrozitte ağrı tek bir alanda sınırlı kalabildiği gibi, aynı zamanda  fibromiyalji rahatsızlığında olduğu gibi yaygın ağrı olarak da ortaya çıkabilir.

kulunç fibrozit
kulunç fibrozit

Kulunç (Fibrozit) Belirtileri

  1. Kulunçlu bölgede ( boyun, bel, omuz başları ve iki kürek kemiği arası) kaslar oldukça sert ve gergindir, biraz bastırmak veya sıkmak bile hastaya aşırı acı verir. Böyle durumlarda kişi, bazen kolunu ensesine veya beline bile götürmekte zorluk çeker.
  2. Kişi yorgunluk ve halsizlik hisseder.
  3. Etkilenen kasların karıncalanmasına ve uyuşmasına sebebiyet verir.
  4. Ağrıdan dolayı uyku problemlerine sebebiyet verebilir. 
  5. Nefes alırken etkilenen bölgede batma hissi oluşturur.  

Kulunç (Fibrozit) Sebepleri

  1. Tek yanlı aşırı zorlamalar ve gerilmeler.
  2. Cereyan ve klimada  uzun süre kalma.
  3. Omurgamızdaki statik bozukluklar.
  4. Aşırı stres ve ruhsal gerginlikler.
  5. Özellikle fibromiyalji sendromunda da olduğu gibi, stres altındaki aşırı sorumluluk yüklenen hanımlarda sebebi bulunamayan inatçı sırt, boyun, omuz, bel ve eklem ağrıları olabilir.  

Kulunç (Fibrozit) Probleminin Çözümleri

Kulunç ağrılarına sebebiyet veren gergin kasların ve gergin bantların fizyoterapistler tarafından manuel tekniklerle yumuşatılmasına kulunç kırmak denilmektedir. Çözülen kasların doğru egzersizlerle güçlendirilmesi gerekir.

Stresli ortamlardan uzak durarak düzenli gevşeme hareketleri ve egzersizler yapmak kulunç ağrılarını azaltır. 

Eğer sizde Kayseri’de kulunç ağrısı çekiyorsanız, bize gelin. Ön görüşme ve muayene ücretsiz.

2019

Fizyo Kayseri, Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı, Fibromiyalji hastalarına bakmaktadır. GTOS terapi ve Manuel terapi yöntemlerini uygulamaktadır. Tüm Hakları Saklıdır. ® 2019