Fizik Tedavi Nedir? Hangi Hastalara Bakar?

Fizyoterapist Erkan KÜRNE
22 Aralık 2019

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi, fiziksel duruş bozukluklarıyla ilgilenen tıp dalıdır. Kas iskelet sisteminde belirli bölgelere uygulanmaktadır. İlaçsız tedavi şeklidir. En büyük avantajı yan etkisinin olmamasıdır. Uygulanan tedavi sonrası kişiye egzersizler verilerek daha kalıcı olması amaçlanmaktadır.

fizik tedavi
fizik tedavi

Fizik Tedavi Kimler Tarafından Uygulanır?

Fizik tedavi, uzman fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır. Hastahaneler de fizik tedavi doktorları da fizik tedavi uygulamaktadır. Bilinçsiz, yetkisiz kişilere asla güvenilmemelidir.

Fizik Tedavi Kimlere Uygulanır?

Bel fıtığı, boyun fıtığı başta olmak üzere Skolyoz, Kifoz, Lordoz hastalıklarına sahip kişilerde etkin sonuçlar alınmaktadır. Neredeyse bütün eklemlerde, romatizmal hastalıklarda ve fibromiyalji de uygulanmaktadır.

Fizik Tedavi Faydaları

  1. Sağlıklı omurga yapısına geçilmesi.
  2. Güçsüzlüğün azalması.
  3. Kas spazmlarının çözülmesi.
  4. Yaşam kalitesinin artması.

Fizik Tedavi Fıtığı Geçirir mi?

Bel Fıtığı, Boyun fıtığı hastalarının bir çoğu bu soruyu sormaktadır. Bu tamamen kişinin durumuna ve gayretine bağlıdır. Fizik tedavi de en önemli sonuçlar uzun vade de egzersizler ile alınır. Eğer kişi fizik tedavi ile iyileşebilecekse fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavi uygulandıktan sonra hastaya özel fizik tedavi egzersizleri verilir. Eğer kişi bunları yerine getirir dikkat ederse başarıya ulaşacaktır.

Fizik Tedavi Egzersizleri

Fizik tedavi egzersizleri tamamen kişinin durumuna göre verilmektedir. Uzman fizyoterapistler yada fizik tedavi doktorları verir. Bu konuda dikkat edilmelidir. Çünkü her egzersiz, herkeste aynı tepkiyi vermeyecektir. Uzman tavsiyesi alınmadan egzersiz yapmak çok tehlikelidir.

Fizik Tedavi Kaç Gün Sürer?

Biz Kayseri’de fizik tedavi seansları için 5 gün veriyoruz. Bu yine kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bazen 10 gün, bazen 1 ay kadar sürebilir.

Fizik Tedavi Cihazları

Fizik tedavi cihazları için son teknoloji denilebilecek bir teknoloji; GTOS Terapi. GTOS terapi, ağrı spazm ağrı döngüsünü kırarak kas spazmlarını çözer. Bir başka deyişle tutulan kasları çözer rahatlatır.

Bir Başka Fizik Tedavi Yöntemi : Manuel Terapi

Manuel Terapi; Belirli nedenlerle omurgada oluşmuş hareket kısıtlılığını çözmek, güç kaybı ve fonksiyonel kayıplarını düzeltmek için elle uygulanan terapi yöntemidir. Amaç kas spazmını çözmek, azalmış olan eklem hareket açısını artırmaktır.

Kayseri’de Fizik Tedavi Merkezi

Eğer sizde bir şekilde bu yazıyı okuyup birazdan internette kayseri fizik tedavi merkezlerini araştıracaksanız size bir tavsiyemiz var. Fizyo Kayseri Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak, GTOS terapi ve Manuel terapi yöntemleri uygulamaktayız. Dilerseniz 0352 502 22 30 üzerinden randevu alabilir, ücretsiz muayene olabilirsiniz.

2019

Fizyo Kayseri, Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı, Fibromiyalji hastalarına bakmaktadır. GTOS terapi ve Manuel terapi yöntemlerini uygulamaktadır. Tüm Hakları Saklıdır. ® 2019